Quantcast
Channel: Здраве –Маги Пашова
Viewing all articles
Browse latest Browse all 186

Грозната истина за разкрасяващите продукти

$
0
0

Миналата сряда се спрях на рисковете, свързани с хроничното възпаление и факторите, които го предизвикват. Токсичността е водеща сред тези фактори, а двата най-преки начина, по които токсините попадат в тялото ни, са чрез храна и чрез козметика. Днес отново е сряда и продължаваме по темата като акцент днес е именно любимата ни козметика.

cosmetics

Масовата козметика съдържа над 13,000 химикала и безопасността на огромна част от тях е съмнителна. Човешката кожа е динамична жива тъкан, която цялостно или частично абсорбира всичко, нанесено върху нея – средства за измиване и почистване, овлажнители, кремове, маски, грим и т.н. Повече от 60% от козметичните продукти, които използваме, проникват през кожата и се озовават в кръвния поток, а оттам достигат до всички значими органи в тялото.

Според EWG (Environmental Working Group) една жена използва средно 12 козметична продукта на ден, което я излага на 168 различни химикала. При мъжете количеството е по-малко, но и те са в контакт с над 80 химикала дневно. Най-висок е броят на козметични продукти, използвани от тинейджърите, а възможните дългосрочни ефекти от ежедневното поемане през кожата на химичен коктейл от токсини включва възпалителни процеси, предизвиква хормонален дисбаланс, репродуктивни проблеми и редица ракови заболявания.

През 2000 година EWG публикуват доклад “Beauty Secrets”, че 37 марки лак за нокти от 22 известни компании съдържат dibutyl phthalate (DBP), за който се знае, че причинява репродуктивни проблеми, уврежда тъканите и влияее негативно на хормоните.

Още по-скоро през октомври тази година EWG публикува съвместно изследване с Duke University, в което откриват, завишени нива на трифенил фосфат (TPHP, sometimes TPhP or TPP) в телата на жени, ползващи редовно конвенционален лак за нокти. TPHP е вещество, което прави лака по-твърд и издържлив, но действа като ендокринен дразнител, засяга хормоните и е токсичен за клетките. Тестовете на EWG засичат опасното вещество в над 1500 марки лак за нокти, включително популярни брандове като OPI, Orly, Essie, Maybelline, Revlon др. (В лаковете Zoya, които виждате на снимката, не са открити DBP и TPHP.)

make-up-3

Но проблемът далеч не е само в лакът за нокти. Канадската група за опазване на околната среда Environmental Defense публикува през 2011 г доклад за наличието на тежки метали в продукти за грим. Изданието е резултат от тестове, проведени с 49 козметични продукта и със заглавие “Heavy Metal Hazard: The Health Risks of Hidden Heavy Metals in Face Makeup”.

Проверката разкирва, че:

  • 96% от продуктите съдържат алуминий
  • 90% съдържат берилий
  • 61% съдържат талийl
  • 50% съдържат кадмий
  • 20% съдържат арсен

Пълният текст на доклада на английски език може да свалите от официалната страница на органзацията.

Ето и кои са другите най-опасни химикали, използвани в масовата козметика, за които е добре да следите на етикетите:

  • Бензонат (Възможно изписване на етикета: Benzoates Benzoic acid, sodium benzoate или parahydroxy benzoate). Може да предизвиква стомашно раздразнение, изтръпване на устата и да влоши бронхиална астма.
  • DEA, MEA, TEA. Използват се в кремообразни и пенливи продукти. Увреждат невротранзмитърите, предизвикват алергични реакции и дразнят очите.
  • Dibutyl phthalate. Среща се най-често в лак за нокти. Разстройва ендокринната система и влияе на репродуктивните органи.
  • Парабени. Използват се масово като консерванти в козметиката. Имат негативен ефект върху репродуктивната система и могат да причинят безплодие.
  • Формалдехид (Възможно изписване на етикета: DMDM hydantoin, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, methenamine и quarternium-15). Има канцерогенни свойства, отключва контактен дерматит.
  • PEG. Много често употребяван в кремове. Може да бъде заразен с 1,4-dioxane, който е причинител на рак
  • Sodium laureth sulfate. Изключително често използван в шампоани, почистващи средства и продукти за вана. Също може да съдържа 1,4-dioxane.
  • Триклозан. Използва се най-много в антибактериални козметични продукти. Въздейства на ендокринната система и прави патогенните микроорганизми в тялото резистентни на антибиотично лечение.
  • Силикони. Използват се в продукти за омекотяване и овлажняване. Въздействат на ендокринната и репордуктивната система. Това са всички продукти на етикетите, завършващи на “-siloxane” или “-methicone.
  • BHA. Подобно на останалите химикали влияе негативно на ендокринната система и има канцерогенни свойства.
  • Пропилен гликол. Най-често е остатъчен петролен продукт, който блокира порите и пречи на естествената детоксикация на тялото.

Списъкът може да бъде продължен, но мисля да спра дотук, защото идеята е ясна. Ако искате да проверите какво съдържат продуктите, които най-често употребявате, можете да използвате базата Skindeep на EWG, в която са въведени над 64,000 козметични продукта и всеки получава оценка по система от 1 до 10, където 1 е безопасен за употреба, а 10 – силно токсичен. Ето как например изглежда оценката на любимия ми течен сапун и душ гел, сравнен с оценката една популярна марка, която използвах преди няколко години.

И така, какво е решението? С тази публикация нямам никакво намерение да ви отказвам от това да използвате козметика. Особено за нас жените е важно да се чувстваме красиви и женствени, а затова понякога се нуждаем от разкрасяващи средства. В това няма нищо лошо!

make-up1

Въпросът е да избираме мъдро и информирано. А опциите ни, ако искаме да си спестим изредените по-горе химикали, се свеждат най-общо до 3 вида продукти или комбинация от тях: органична/не-токсична козметика, ръчна козметика и домашна козметика.

Преди няколко години, когато изучавайки нутриционистика разбрах за токсичността на масовата козметика и ефекта й върху здравето, направих един сериозен “детокс” на дома и козметичното си шкафче и изхвърлих близо два торби с шампоани, балсами, кремове, тоници, балсами за тяло и какво ли още не. Преминах почти изцяло на органична козметика като през годините съм използвала различни марки, както от продаваните по местните био-магазини, така и поръчвани от чужбина. В момента използвам комбинация от органична и домашно приготвена козметика, а все по-голям интерес имам и към ръчната козметика, която възнамерявам да пробвам скоро.

make-up-2

Ето каква всъщност е разликата между трите вида:

  • Органична козметика – това е понятие, с което е добре да внимаваме. Ако по отношение на храната в ЕС е въведен единен международен стандарт и лого, то при козметиката съществуват различни стандарти и сертифициращи органи. Наличието на лого на сертифициращ орган, като тези показани на картинката, гарантира използването в продукта на съставки от органичен произход и е известна гаранция за безопасност. Казвам известна, тъй като дори сред органичните продукти може да има токсични вещества, така че внимателно изчитайте етикета на всеки продукт, който използвате. Внимавайте също за търговски трикове. Някои производители и търговци се възползват от интереса към чисти продукти и представят продуктите си като “еко”, “био”, “натурален”, “веган” и т.н., само за да ги продават на по-висока цена. Не се предоверявайте и винаги гледайте списъка със съставки. По-важно от това козметиката да е “органична” , е това тя да бъде не-токсична! В този смисъл бихте могли спокойно да използвате и продукти на конвенционалната козметика , стига те да не съдържат някои от най-опасните химикали и по възможност рангът им в skindeep да е между 1 и 3.
  • Домашна козметика – това са продукти, които си приготвяме у дома с подръчни средства. Може да бъде много приятна за приготвяне и употреба, но не може изцяло да задоволи нуждата от козметика, затова е добре да се допълва с ръчна или не-токсична готова козметика. Аз например си приготвям домашен скраб с кокосово масло и кафява захар, тоник за лице и коса с ферментирал оцет, различни цветя и билки, както и някои други лесни за приготвяне и употреба продукти, за които мога да разкажа повече в следващи публикации.
  • Ръчна козметика – също може да бъде направена в домашни условия, но с професионални съставки, а не с подръчни средства. Тя е по-дълготрайна, по-ефектна и при направата й следва да се спазват определени правила. Повече по темата може да прочетете в специализирания сайт Екомама.

Тъй като темата стана доста дълга, ще спра за днес дотук, но със сигурност ще я продължа в други публикации и материали. А сега ще очаквам вие да споделите:

  • каква козметика използвате?
  • имате ли любими марки за чиста и не-токсична козметика?
  • имате ли любими рецепти за домашна козметика или се доверявате на някой, за да ви приготви ръчна козметика?

Споделете идеи, с които да бъдете полезни и на други жени! Споделете този текст с ваши приятелки, на които може да бъде полезен. Нека всички направим по нещо малко, за да живеем в един по-красив и по-чист свят!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 186

Trending Articles