Quantcast
Channel: Здраве –Маги Пашова
Viewing all articles
Browse latest Browse all 186

Мръсните тайни на почистващите препарати

$
0
0

Ако изгледате няколко рекламни блока по телевизията, ще останете с впечатление, че ако искате домът ви да бъде чист и да ухае на свежо, се нуждаете от армия почистващи и ароматизиращи средства. Течни, прахообразни и спрей препарати обещават да излъскат за секунди дома ви, да премахнат мазните петна, да придадат блясък, да дезинфенкцират, да изпълнят стаите с аромат на пролет/люляк/гора/морски бриз и т.н. Някои от тях дори да се грижат като балсам за ръцете ви!

Онова, което рекламите не ви казват е, че повечето почистващи препарати съдържат токсични химикали и че т.нар. битова химия може да бъде един от най-сериозните източниици на токсини наред с индустриалната храна, замърсения въздух и масовата козметика. Дългосрочното излагане на някои опасни химикали, съдържащи се в масовите почистващи препарати, може да бъде причина за редица здравословни проблеми като трудности при зачеване, усложнения по време на бременността, рак на гърдата, родилни дефекти, ендокринни и хормонални дисбаланси, астма, алергични реакции, кожни проблеми и др.

cleaning-products

Къде се крият токсините

Токсините от почистващите препарати попадат в организма основно през белите дробове при вдишване и през кожата при допир т.е. ако чистите без ръкавици. Положението е също толкова опасно при препаратите за измиване на съдове и тези за пране на дрехи.

Повечето домакински съдове за сервиране са направени от материали с пореста структура (керамика, дърво, стъкло). При недобро измиване остатъци от препарата могат да се задържат по повърхността на съда и да попаднат в храната, a оттам и в човешкия организъм. За пълното измиване на препарата от един съд са необходимо няколко литра вода. Със сигурност никой не хаби толкова вода за една чиния, а и не е екологично да го правим в свят, в който водата е ограничен ресурс!

Препаратите за пране също представляват коктейл от химикали, не всички от които са изписани на етикета. Например понятието “аромати” може да се отнася до няколко стотин химикала включително опасните фталати, които имат разстройващ ефект върху имунната, ендокринната и репродуктивната система. Много от съставките на продуктите за пране са остатъчни нефтопродукти. Част от препаратите, които избелват прането, всъщност съдържат добавки за получаване на блестящ слой, които излъчват син цвят и създават оптична измама за окото. Тези добавки, както и съставките на омекотителите за пране са проектирани така, че да остават в тъканта на дрехите и по този начин влизат в контакт с кожата ви.

cleaning-products-2

Ефектът от токсичната битова химия обаче не е само върху вашето здраве, но и върху околната среда! Коктейлът от химикали, който тръгва от мивката и пералнята, изтича в канализацията, а оттам в отходни водоеми, подпочвени води и замърсява цялостната екосистема. Изследване, проведено в САЩ преди близо 10 години, тества проби от различни водоеми в цялата страна и открива остатъци от битова химия в 69% от пробите! Днес положението със сигурност е по-лошо, както в САЩ , така и у нас.

Кои са най-опасните

Сред най опасните съставки в почистващите препарати са:

  • 2-Butoxyethanol (2-BE) – дразни очите и кожата. Според лабораторни тестове може да причини проблеми с репродуктивната система. Среща се в препарати за почистване на стъкло, за премахване на петна от дрехи, за почистване на килими, течности за чистачки на коли и препарати за отсраняване на ръжда.
  • Амоняк (amonia) – изпаренията от амоняка може да дразнят кожата, очите, гърлото и белия дроб. Особено чувствителни към него са хората с астма. Когато амонякът се смеси с избелващи средства на основата на хлор (натриев хипохлорит) се получава изключително отровен газ хлорамин. Амоняк съдържат препаратите за почистване на прозорци, на канали, на тоалетни, на бани и някои мултифункционални препарати.
  • MEA (monoethanalomine), DEA (diethanolamine), TEA (triethanolamine) – могат да влязат в реакция с нитрити и да образуват карциногенни нитрозамини. Някои от тях могат също да съдържат 1,4-dioxane, който също е карциногенен. DEA може сериозно да раздразни очите, а МЕА да обостри астма. Срещат се в течни перилни препарати, мултифункционални почистващи препарати, както и препарати за почистване на коли, котлони и стъклени повърхности.
  • Nonylphenol ethoxylates (NPEs) – може да имитира хормона естроген и да причинява хормонален дисбаланс. В лабораторни условия е установено, че стимулира растежа на ракови клетки на гърдите и причинява сериозни репродуктивни увреждания. Среща се в течни перилни препарати, препарати за премахване на петна, освежители за въздух, обезмаслители и продукти за измиване на коли.
  • Сода каустик (Sodium hydroxide) – силно корозивна, може сериозно да изгори очите, белите дорбове и кожата. Дългосрочно излагане на сода каустик може да причини язвено разраняване на носните пътища и хронични кожни проблеми. Среща се в препарати за почистване на котлони, дизенфектантни, препарати за отпушване на канали и почистване на тоалетни
  • Триклозан (Triclosan) – токсичен ендокринен дразнител, който може да причини хормонален дисбаланс. Европейският съюз обявява триклозана за кожен и очен дразнител и за токсичен за морския свят. Има теория, че широката му употреба в почистващи средства заради анти-микробните му свойства, допринася за резистентността на някои бактерии и микрорганизми към антибиотици. Използва се в преапрати за почистване на съдове и сапуни.
  • Quarternary Ammonium Compounds (“QUATS”) – друго антимикробно средство, което крие същите рискове като триклозан. Среща се в омекотители за пране както и много почистващи средства с етикет “антибактериални”.
  • Хлор – потиска абсорбцията на йод и може да има негативен ефект върху щитовидната жлеза. Освен в редица препарати за почистване на тоалетни, бани и фаянс, се добавя и към чешмяната вода, така че излагането на този дразнител може да бъде сериозно.
  • Фталати – фталатите са известен дразнител на ендокринната система и репродуктивната система. Доказано е, че мъжете с високо съдържание на фталати в кръвта имат по-малко количество сперматозоиди в еякулата. Фталатите могат да се поемат чрез вдишване или директно през кожата. За разлика от храномсилателната система дихателната система и кожата нямат филтри и всички химикали, попаднали в тях, достигат директно до органите. Фталатите са част от почти всички ароматизирани продукти в домакинството – ароматизатори за въздух, омекотители за пране, сапуни и дори ароматизирана тоалетна хартия и дамски превръзки.

През 2011 г неправителствената щатска организация Women Voices of the Earth (WVE) финансира независима лаборатория да тества 20 популярни почистващи продукта на 5 водещи компании.

Лабораторният анализ открива в продуктите фталати, 1,4-dioxan, хлороформ, toluene и известни алергени (най-голямо количество в ароматизаторите за въздух!), никой от които не е отбелязан на етикета на съответния продукт! Пълният доклад на WVE може да видите тук.

Струва си да отбележим, че според анализа на резултатите в доклада ефектът от токсините в почистващите препарати е различен при мъжете и жените. Дамите са изложени на по-висок риск, защото като цяло те са по-ангажирани с почистването и хигиената на дома, а и прекарват повече време вкъщи. Чисто анатомично женското тяло притежава повече масна тъкан, а именно в нея се натрупват опасните токсини. Най-обезпокоителен обаче е фактът, че освен в кръвта следи от опасните токсини са засечени в кърмата и дори в телата на новородени бебета. С други думи, ако една бъдеща майка използва в домакинството си токсични почистващи препарати, тя поема риска да изложи на тях и бебето си още преди раждането! Затова, когато работя с бременни жени или двойки, планиращи зачеване, “детокса на дома” е нещо, което задължително препоръчвам.

cleaning-products-1

Детокс на дoма

Изчистването на дома от токсичните химикали може да започнете със следните начални стъпки:

  • Подменете всички конвенционални почистващи и перилни препарати с биоразградими екологични препарати, които са “petroleum-free”, ” chlorine-free,” “phosphate-free”, “VOC-free” и по възможност “fragrance-free”. Допустими си аромати на основата на етерични масла. Такива препарати може да намерите в различните био магазини.
  • Комбинирайте употребата на горните препарати с натурални почистващи средства като оцет, сода и лимон. Много почистващи средства могат да се приготвят от естествени съставки и в домашни условия. Ако темата ви интересува, ще споделя изпитани идеи в бъдещи публикации.
  • Заменете конвенционалните сапуни с натурални сапуни или ръчно правени сапуни; ако се интересувате, можете дори да се научите как да си приготвяте сами.
  • Изхвърлете от дома си килими, завеси, мокети и други тъкани, които са многократно обработвани с конвенционални токсични почистващи препарати.
  • Премахнете всички освежители и ароматизатори за въздух, както и ароматните свещи от дома си. Заменете ги с аромо-лампа или дифузер за етерични масла. Други естествени източници на приятни аромати са възглавнички с лавандула, изсушени портокалови корички, купички със зърна от кафе и т.н.
  • Купете си зелени растения, защото те действат като естествен филтър на въздуха.

Оставям този списък отворен, за да го допълните с вашите идеи! Какви средства за почистване използвате вие? Имате ли рецепти за домашни почистващи препарати, за премахване на петна, за ароматизиране на стаи, шкафове и дрехи?

Споделете тази публикация с ваши приятели, защото всички ние сме потребители и всеки от нас гласува “за” или “против” токсичните изчистващи препарати с потребителския си избор. Колкото повече хора се откажат от това да купуват токсична химия, толкова по-чист ще бъде света за нас и нашите деца!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 186

Trending Articles