Преди да започна да уча за здравословното хранене, считах млечните продукти за изключително здравословна храна и основен източник на калций. След това разбрах, че млечните продукти от магазина не само че не са полезни, но в много случаи могат и сериозно да навредят на здравето.
Причините за това са начинът, по който се отглеждат млекодайните крави в индустриални условия и обработката, на която се подлага млякото им. Стопанските крави се хранят предимно със зърнен фураж вместо с трева, както е в природата. Тази неестествена храна би ги разболяла, ако не беше голямото количество антибиотик, които кравите са принудени да поглъщат и което в крайна сметка се озовава в млякото им. Допълнително животните приемат не малки количества хормони и други химикали, за да се увеличи количествово мляко, което дават. Живеят в затворени и нехигиенични помещения, не се движат и всичко това се отразява негативно на млякото.
За да се избегнат възможните вреди, които млякото на тези болни крави може да причини, производителите го обработват термично (пастьоризация), което унищожава всички полезни витамини и ензими в млякото и го прави по-трудно смилаемо. Допълнителните процеси на хомогенизация и обезмасляване тотално променят свойствата на млякото и превръщат този иначе полезен природен продукт в истинска бяла отрова. Това се отнася и за всички производни на прясното мляко продукти.
Подробна статия по темата ще можете да прочетете в предстоящия за месец май борй на сп. Жената днес.
Затова през последните години хапвам млечни продукти доста рядко и то само когато се снабдя с такива от домашно-отглеждани животни. Такъв е случаят и с мялкото, което виждате на снимките. Разбрах, че съпругът на моя приятелка има малко стопанство за натурално отглеждани овце и крави. Животните се хранят само с трева и не им се дават никакви изкуствени добавки, лекарства и химикали.
От прясното мляко, което си купих от тяхното стопанство, направих изключително вкусно димашно кисело мляко и меко домашно сирене тип рикота.
Вкусът и на двата продукта беше изключителен и по нищо не напомняше на тебеширено-нешестените млечни продукти от магазина.
Правенето на домашна рикота се оказа изключително лесно! Млякото се пресича с помощта на прясно изцеден лимон, посолява се, прецежда се през марля и…готово! Имате изключително вкусно меко домашно сирене, което да хапвате заедно с прясна зелена салата, да си намажете на филийка пълнозърнест хляб или да използвате за пълнеж на тези леки безглутенови тарталети. Саламурената вода, която се отцежда при правенето на рикотата, използвах за да направя изключителна вкусна млечна супа с бейби картофчета и аспержи, но за нея ще ви разкажа следващия път.
Така че бъдете внимателни с млечните продукти, които купувате от магазина, но ако има откъде да се сдобиете с качествено домашно мляко, непременно опитайте тази рикота. Препоръчително е да я приготвите с овче или козе мляко, при които малсеността е по-ниска отколкото при кравето.
Тарталети с домашна рикота
Продукти за 5 тарталети:
За основата:
- 1 чаша (110 гр) бадемово брашно
- 1 с.л. (10гр) тапиока на прах или царевично нишесте
- 1/3 чаша кокосова (или кафява) захар
- 5 с.л. (100 гр) кокосово масло (или гхи)
- 1 яйце от свободна кокошка
- ¼ ч.л. индийско орехче
- ¼ ч.л. ванилов екстракт
За пълнежа:
- 1 чаша домашна рикота (виж по-долу)
- 4-5 ягоди
Разбийте кокосовото мялко със захарта. Добавете яйцето и ваниловия екстракт и рабъркайте отново. Смесете всички сухи продукти и започнете да ги добавяте към сместа, докато получите меко тесто.
Разделето го на 5 части и притиснете всяка част към форма за тарталети, като набодете дъното 2-3 пъти с вилица. Ако тестото е твърде меко, оставете го в хладилника за 20 минути да стегне.
Загрейте фурната на 200С и печете тарталетите 20-25 минути, докато станат хрупкави и златисти. Охладете на решетка, напълнете с рикота и гарниайте с прясна ягода. Съхранявайте в хладилника до сервиране.
Домашна рикота
Продукти:
- 1 л. прясно мляко
- 4 с.л. лимон
- 1 ч.л. хималайска сол
Приготвяне:
Загрейте млякото до точка на завиране, но го наблюдавайте да не заври. Отместете тенджерата и изключете котлона. Добавете лимона и солта към млякото и разбъркайте. Върнете тенджерата на изключения котлон и я оставете 4-5 минути, докато млякото се пресече.
Изсипете сместа в тензух или марля и го окачете, така че течността да се отцеди, като поставите купа, в която да се оттича. След около час в марлята ще имате вкусна мека домашна рикота, която можете да съхранявате в затворена кутия в хладилника. Запазете течността, за да използвате като бульон за супа.