„Искам да науча хората да станат още по-близки с тези, които обичат, чрез готвене. Отворете дома си, поканете приятелите си и гответе заедно, а после заедно седнете на масата, полейте храната с хубаво вино и се радвайте“
Това са думи на светогорския монах Епифаний, известен готвач и автор на книгата „Тайните на светогорската кухня“ съдържаща 126 рецепти за различни ястия, които са част от менюто на атонските монаси. Книгата е преведена на английски и продадена в над 35,000 копия. Освен рецепти и красиви фотоси, съдържа истории, псалми и пословици, с които отец Епифаний споделя натрупаните през годините монашество опит и мъдрост.
Отец Епифаний е гост на нормевирйския кулинарен фестивал на хотел Премиер в Банско, където ще се проведе и семинарната част на моята 3-седмична програма „Изкуството на хранене“. През този първи уикенд, освен семинарна част, ще дегустираме екологично чисто вино със запазената марка „Милопотамос” от Атон, ще участваме в кулинарен клас с отец Епифаний и гурме вечеря, приготвена от него.
Помолих отец Епифаний да сподели с нас своето виждане за храната, готвенето и здравето. С много радост открих, че споделяме еднакви възгледи за значението на чистотата и разнообразието на храната; за храната като енергия; за осъзнатото готвене и хранене. Ето и целия ми разговор с него.
Аз: Отец Епифаний, много проучвания доказават връзката между храната, здравето и дълголетието. Има обаче и много теории за това какво представлява здравословния режим на хранене. Какъв е той според Вас?
Отец Епифаний За мен тайната, която осигурява дълголетие и пази хората от много болести, включително рак и сърдечно-съдови проблеми, е в умереното консумиране на здравословни храни с качествен произход, включване в менюто на всички категории продукти и допълнително – в редовно движение.
Здравословно хранене означава „внимавай какво и колко ядеш“. Задължителни храни за мен са зърнени и бобови, зеленчуци и зеленолистни, много салати, както сурови така и готвени, много плодове, зехтин, лимони, много риба и само от време на време бяло месо, а червено – още по-рядко.
Аз: Добрата храна и качественото вино не са сред първите ни асоциации, свързани с монашеския живот. Но те са важна част от Вашия живот. Ще споделите ли с нас Вашето разбиране за връзката между храната и духовността?
Отец ЕпифанийНе е вярно, че в живота на монаха няма място за хубава храна и вино. Бог ни казва, че духът движи човека. Същото твърдят и древните гърци. Когато човек има усещане за духовност, той има и упование. Монасите също имат право на добра храна и хубаво вино и това не променя духовността им. Но както казах и по-рано, е важно да контролираме количествата. „Всяко нещо с мярка“ казват древните гърци. Нека също не забравяме, че монасите прекарват голяма част от годината в пост, когато са позволени само зеленчуци при това приготвени без мазнина. Освен това вярвам, че много по-вредно за здравето е ако през деня изядем 5 порции лошо сготвена храна, отколкото 2 качествено приготвени.
Аз: Убедена съм, че храната не е само физическа субстанция, но преди всичко – енергия. Вярвате ли, че ние влиеем на тази енергия, докато готвим – например чрез мислите, убежденията и емоциите си? Може ли да направим нещо, когато готвим, за да стане храната ни по-питателна и лечебна?
Отец Епифаний Ние всички живеем, или по-точно – би следвало да живеем, близо до природата. Би следвало да сме в хармония с природата – да взимаме и да получаваме от нея. Да живеем с продуктите, с които природата ни дарява или тези, които ние култивираме в нея. Със сигурност, храната от природата съдържа енергия, които ние сме длъжни да пазим и съхраняваме по време на готвене. Трябва особено да внимаваме да не злоупотребим или още по-лошо да не унщожим даровете на природата и тяхната енергия. Ако готвим неосъзнато и с невнимание, храната вместо здраве и удоволствие, може да донесе вреда на здравето ни. Нужни са добро измиване и почистване, остри ножове, за да не “измъчваме“ продуктите, познания за огъня, добро чувство за вкусове и аромати, но преди всичко СПОКОЙСТВИЕ. Готвенето и яденето под стрес, оплакванията или кавгите просто не са опция. Нужно е да бъдем в добро настроение, за да го предадем на храната и да доставим удоволствие на обичаните от нас хора, за които готвим. И преди да зпочнем да готвим, да кажем молитва, за да благословим процеса.
Аз: Хората днес често хапват бързо и в движение. Не са свързани с храната си. Това променя биохимията на тялото и нарушава храносмилането. Но как това се отразява на духовното преживяване? Каква е духовната роля на храненето и как да я постигнем?
Отец Епифаний През последните няколко години животът се промени. Глобализацията докара много радикални промени. Ние нямаме избор освен да следваме посоката на обществото и средата, в която живеем. Хората бързат по цял ден, за да се справят със задачите си, хранят се бързо, предимно с нездравословна храна, вечер хапват повече и страдат от последиците. Тук отново трябва да кажа, че човек трябва да намери вътрешните си устои, за да превърне храненията си (обяд и вечеря) в приятни и здравословни преживявания. Но как да го направим? Само чрез духа – силна воля, дисциплина и постоянство. Вечер вкъщи да се събере цялото семейство, да сготвят спокойно, да разговарят за деня си. Така семейството се сближава, всички са по-спокойни, по-сплотени, по-силни и по-духовни.
Аз: Градските хора са отдалечени от естествения цикъл на природата и храната. Ние не я виждаме да расте, не я събираме. Най-често само я приготвяме и консумираме. Така губим връзката си с нея. Мислите ли, че една молитва може да възстанови разрушената връзка? Една молитва, в която ние изразяваме благодарността си за храната и изобилието на масата си?
Отец Епифаний: Транспортните компании и електричеството, което ни позволява да съхраняваме продуктите по-дълго имат ефект не само върху световната икономика, но и върху начина на хранене – и в най-отдалечени места вече може да се доставя прясна пордукция от цял свят. От една страна многообразието е много хубаво. От друга обаче то ни отдалечава от природата и стигаме до момент, в който не разпознаваме сезонните храни. Парниците и фризерите заличават сезоните. И какво ни остава да направим? Аз бих казал да благодарим на Бог за изобилието, да готвим осъзнато и с внимание, а преди хранене да си кажем една молитва като “Отче наш”!